חקור את האוסף

אוסף אורקולי

לאורך השנים הלכו והצטברו אצלנו אלפי שעות של חומרים אורקוליים ממקורות שונים, המתעדים את בן-גוריון ואת עשייתו: אולפני חדשות, תכניות טלויזיה ושידורי קול ישראל. האוסף כולו עבר דיגיטציה. לאוסף שלנו נוספו כמה אוספים מעניינים במיוחד – אוסף חומרי הגלם לסרט התיעודי 'בן-גוריון: אפילוג' שהעבירו אלינו המפיקים יריב מוזר ויעל פרלוב ובו קטעי וידאו נדירים מארכיונים ברחבי העולם, אוספי ראיונות עם מהגרים של פרויקט 'פע"מ' ופרויקט JIMENA', ראיונות אישיים עם האנשים שעבדו עם בן-גוריון ועוד.

תמונות

אוסף התמונות שלנו מגיע ממקורות שונים. מרבית התמונות הגיעו מהאוסף האישי של בן-גוריון. תמונות רבות אחרות הועברו אלינו מחברינו בצריף בן-גוריון שבקיבוץ שדה בוקר ומאנשים פרטיים שהעשירו אותנו לאורך השנים בתמונות נהדרות (אוסף יאיר גורן או אוסף רבקה ברנובר לדוגמה). כמעט כל התמונות נגישות עבורכם באתר, אולם עליכם להקפיד על זכויות היוצרים – אם ישנן – על פי ההנחיות שמופיעות בדף ההסבר.

ציטוטים

"בנגב יבחן העם בישראל" הוא אולי הציטוט המוכר ביותר של בן גוריון. בן-גוריון ניסח רעיונות גדולים במשפטים קצרים המשמשים מקור השראה עד היום. צוות הספרייה ליקט וכינס לאורך השנים מבחר מציטוטיו  ואת המקורות להם. נסו לחפש ציטוטים על פי מילות מפתח כמו: מדע, נגב, ממלכתיות ועוד.

ארכיון הקהילות

ערב אחד ביקרנו את השכנים שלנו בירוחם והם הציגו לנו את הארכיון הקהילתי שהקימו וטיפחו במשך שני עשורים. נלהבים ממה שראינו, חזרנו לארכיון והתחלנו לקדם את פרויקט הארכיונים הקהילתיים – הקמה והנגשה של ארכיונים עירוניים במרחבים שקרובים אלינו. עד כה הצטרפו אלינו קהילות ירוחם, מצפה רמון, חורה ואופקים. זהו ארכיון של קהילה הכולל מסמכים, תמונות, ראיונות ואוספים אישיים כמו גם תיקים היסטוריים של הרשות המקומית. הארכיונים הקהילתיים סרוקים ונגישים בארכיון המקוון שלנו.

אתם מתגוררים בקהילה באחת מהערים בפריפריה הישראלית ומעוניינים להקים ארכיון קהילתי אצלכם? צרו עמנו קשר.

יצחק נבון

יצחק נבון זכור בעיקר כנשיא החמישי של מדינת ישראל. אך הוא היה גם מורה ומחנך, דיפלומט, חבר כנסת, שר החינוך והתרבות, סגן ראש הממשלה, סופר ומחזאי. עבורנו, הוא היה גם יועצו הקרוב ביותר של דוד בן-גוריון ולכן שמחנו לקבל את ארכיון יצחק נבון אל הארכיון שלנו. הארכיון כולל מסמכים ומוצגים, תמונות, נאומים וקטעי עיתונות שנשמרו בלשכתו של יצחק נבון, והועברו לידי העמותה להנצחת מורשתו של הנשיא החמישי יצחק נבון. החומרים סודרו על פי כללים ארכיונאים בידי העמותה, והועברו אלינו למשמרת ולהנגשה.